Results

2016-2017 Season

2015-2016 Season

2014-2015 Season

  • 1st Place          Age Group Ironman World Championships Read Race Report Here
  • 1st Place          Age Group Ironman Cairns Read Race Report Here
  • 1st Place          Age Group Challenge Walchsee Read Race Report Here
  • 1st Place          Age Group Team up Olympic Distance Triathlon
  • 1st Place          Age Group Team up Vic Sprint Champs.  Read race report here
  • 2nd Place        Age Group Ironman 70.3 Sunshine Coast Read race report Here
  • 2nd Place        Age Group Ironman 70.3 Busselton. Read Race Report Here
  • 2nd Place        Open GTS Race 2
  • 3rd Place         Elite Jannersee Sprint Triathlon Regional Championships

2013/2014 Season

  • 1st Place         Age Group Ironman Kona World Championships
    Read race report here
  • 1st Place         Age Group Ironman 70.3 Sunny Coast
  • 1st Place         Age Group Challenge Gold Coast
  • 1st Place         Age Group Asia Pacific Championship Melbourne (New course record)
  • 1st Place         Open Ironman 5150 Geelong
  • 1st Place         Age group Team Up Tri Elwood
  • 2nd Place        Open Sufferfest (Half Ironman)
  • 2nd Place        Age Group Williamstown 2K open water swim
  • 2nd Place        Age group Team up Tri Mordiallic
  • 3rd Place        Open Gatorade Olympic distance Triathlon St Kilda
  • 3rd Place        Open Lake Benella Sprint Triathlon

2012/2013 Season

  • 1st Place         20-24 Age Group Lake Benella Sprint Triathlon
  • 2nd Place        Open Gatorade sprint St Kilda
  • 2nd Place        18-24 Age Group Busselton Ironman
  • 3rd Place        Open Geelong Olympic Distance Triathlon
  • 4th Place        Open  Sufferfest Long Course Triathlon

2011/2012 Season

  • 1st place           20-24 Age Group / Xosize Race 4 atSandringham
  • 1st place           20-24 Age Group / Geelong 2.80.20 Multisportfestival
  • 1st Place          20-24 Age Group / Gatorade Race 4 at Sandringham / ( 3rd Overall)
  • 1st Place           20-24 Age Group / Xosize Race 3 at Elwood / (3rd Overall), Victorian Sprint Distance Champion
  • 1st Place           20-24 Age Group / Benalla Triathlon
  • 1st Place           20-24 Age Group / WSTC Sprint Triathlon / Altona (1st Overall)
  • 1st Place           20-24 Age Group / Ballarat Multisport Triathlon / (3rd Overall), Under 23 Victorian Champion
  • 2nd Place          20-29 Age Group / WSTC Sprint Duathlon / Altona (2nd Overall)
  • 14th Place         20-24 Age Group / World 70.3 Championships, Las Vegas, 1st International Event

2010/2011 Season

  • 1st Place           20-24 Age Group / Brooks Duathlon Series
  • 2nd Place          20-24 Age Group / Victorian Olympic Distance Championships
  • 3rd Place           20-24 Age Group / Busselton 70.3
  • 3rd Place           Male Open / Albury Wodonga Enduro Triathlon

2009/2010 Season

  • 1st Place           20-24 Age Group / Victorian Olympic Distance Championships
  • 2nd Place          20-24 Age Group / Benalla Triathlon
  • 2nd Place          20-24 Age Group / Gatorade Triathlon Series
  • 3rd Place           20-24 Age Group / Gatorade Race 3 at Sandringham